Moteris

Moteris. Šeima vs Darbas. TJG atsakymas

Klausimai:
Lektorius Tomas Girdzijauskas yra pasakęs, kad moters vaidmuo yra būti atsakingai šeimos viduje – rūpintis buitimi, vaikais, namų jaukumu, o vyro – veikti už šeimos ribų – užtikrinti finansinį gerbūvį, įgyvendinti globalius sprendimus. Į DELFI kreipėsi skaitytoja panorusi išsakyti šiuo klausimu savo požiūrį. Jos manymu, tokius teiginius realybėje pritaikyti, kažin, ar įmanoma.

Gerbiamas psichologijos žinovas ir konsultantas T. J. Girdzijauskas dėsto savo mokymuose moters savimeilę glostančius dalykus. Iš tiesų, niekas nepaneigs, kad kiekviena moteris nori jaustis mylima ir saugi visomis prasmėmis, t.y. tiek emocine, tiek finansine prasme. Kiekviena moteris norėtų gyventi pagal savo įsitikinimus, vertybes. Kiekviena norėtų realizuoti save. Bet ne kiekvienai pavyksta viską sujungti į viena. Vis dėlto moteris taip pat turi dirbti ir uždirbti pinigų. Kad uždirbtų pinigų, neretai turi rinktis ne tai, ką norėtų, o tai, ką naudingiau. O juk ne visada ir žino, ko norėtų, o dėl baimės, nesaugumo jausmo, net neleidžia sau pasvajoti, pagalvoti, ko ji iš tikro norėtų… Darbo santykiai dažniausiai nebūna idealūs, kartais reikia elgtis ne pagal savo įsitikinimus ir vertybes, ką jau kalbėti apie pačią prigimtį. Iš to nesutapimo kyla vidiniai konfliktai. Idealu, kai moteris dirba širdžiai mėgstamą darbą, bet pakankamai didelė dalis moterų dirba tam, kad parneštų pinigų namo. Ir tai – nebūtinai apie situaciją, kai vyrai nėra pajėgūs visiškai išlaikyti šeimos, nes tuomet šio klausimo turbūt nė kelti nereikėtų. Tiesiog šiandien yra įprasta, kad šeimoje dirba abu ir deda atlyginimus į bendrą biudžetą abu, arba pasiskirto, kas už ką moka ir pan. Gerbiamas T. Girdzijauskas teigia, kad vyras turėtų visiškai prisiimti atsakomybę už šeimos išlaikymą, bet realybėje vyrai nori, kad jų moterys mažų mažiausiai užsidirbtų bent sau. Kai yra taip, ar galime kalbėti apie tinkamai atliekamas moteriškas pareigas? Juk moteris po 8 darbo valandų per dieną būna lygiai taip pat pavargusi kaip ir vyras. Ypač jeigu tai darbas, kuris neteikia pasitenkinimo. Grįžusi moteris po tokios darbo dienos norėtų pailsėti, atsipūsti ir nieko nedaryti, bet ji dar turi suktis virtuvėje, kur stengiasi paskutinius energijos likučius sudėti, kartais su meile, kartais be.. Man tiesiog norisi atsakymo į klausimą.. Ką daryti moteriai, kuri norėtų pasišvęsti šeimai, vaikams, bet to daryti tiesiog negali, nes iš esmės jos vyras ir visuomenė nevertina tų moteriškų neapmokamų darbelių? Sakysite, kad tokia moteris „vyriška“, turėtų pasikeisti jos mąstymas, elgesys, savybės ir pan. ir tada pasikeis pats vyras! Jis suteiks jai tą trokštamą saugų prieglobstį ir galimybę rinktis? Bet juk vyrai turi taip pat savo įsitikinimus. Jeigu vyras matė mamą, kuri plušo tam, kad išlaikytų šeimą, vargu, ar jo įsivaizdavimas taip paprastai pasikeis ir jis leis moteriai būti tiesiog atsipalaidavusiai ir laimingai rūpinantis šeima, nesiimant šeimos maitintojos vaidmens, kuris ją išsunkia ir dėl ko ji nesijaučia pilnai saugi ir laiminga bei moteriška.

Atsakymas:

Ačiū labai Viktorijai už aštrius klausimus!

http://www.delfi.lt/pilietis/voxpopuli/papriestaravo-santykiu-specialistui-kazin-ar-vyras-nores-kad-moteris-nedirbtu.d?id=69411098

VIKTORIJA: Lektorius Tomas Girdzijauskas yra pasakęs, kad moters vaidmuo yra būti atsakingai šeimos viduje – rūpintis buitimi, vaikais, namų jaukumu, o vyro – veikti už šeimos ribų – užtikrinti finansinį gerbūvį, įgyvendinti globalius sprendimus.

Į DELFI kreipėsi skaitytoja panorusi išsakyti šiuo klausimu savo požiūrį. Jos manymu, tokius teiginius realybėje pritaikyti, kažin, ar įmanoma.

TOMAS GIRDZIJAUSKAS: Žiūrint iš šeimos (vyrų moterų santykių) perspektyvos yra dvi esminės veiklos sferos:

  • šeima/namai – tai kas vyksta vyro ir moters santykių bei namų viduje
  • visuomenė – tai kas vyksta už šeimos/namų ribų (verslas, karjera ir kt.)

Moterys paprastai dominuoja namuose-šeimoje.
Vyrai čia negali dominuoti net labai norėdami.
Vyrai gali norėti, bandyti, stengtis dominuoti, bet gyvenimas rodo, kad vis vien daugumoje atvejų  pasaulyje moterys dominavo namuose iki šiol ir dominuos artimiausiu laiku.

Vyrai paprastai dominuoja viešajame gyvenime: geopolitika bei karyba – ryškiausias, akivaizdžiausias pavyzdys.
Moterys čia negali dominuoti net labai norėdamos.

Moterys gali norėti, bandyti, stengtis čia dominuoti, bet gyvenimas rodo, kad vis vien daugumoje atvejų  pasaulyje vyrai dominavo viešajame gyvenime iki šiol ir dominuos artimiausiu laiku.

Taip, moterys gali bandyti ir stengtis dominuoti viešajame gyvenime – bet joms tai brangiai kainuos. Tai neekonomiška, neoptimalu, gamta numatė, sukūrė ir sustatė akcentus kitaip.

Galbūt kažkada ateityje vyrai dominuos šeimoje, o moterys dominuos viešajame gyvenime.

Galbūt kažkada ateityje vyrai ir moterys 50/50% veiks vienodai viešajame ir  šeimos gyvenime.

Bet to kol kas ir artimiausioje ateityje nenusimato.

Kaip sako sena išmintis, neįmanoma vienu metu joti ant dviejų arklių arba vienu metu tarnauti dviems šeimininkams: kentės vienas arba kitas dalykas. Vienu ir tuo pačiu metu turėti LAIMINGĄ šeimą ir PILNAVERTĮ visuomeninį gyvenimą (t.y. karjerą arba veiklą už namų ribų) DAUGUMAI pasaulio moterų yra labai sunku, o realiai žiūrint – neįmanoma.

Jeigu moteris nestato šeimos pirmoje vietoje savo gyvenime – TAI KAS BE JOS dar gali statyti šeimą į pirmą vietą?

Kokiai misijai šiuolaikinė jauna moteris ketina pašvęsti pačią energingiausią gyvenimo dalį (t.y. jaunystę) ar net visą gyvenimą – jos pačios asmeninis didysis gyvenimo pasirinkimas.

Tai jos pačios asmeninis reikalas kas jai svarbiau. Tai nelengva, bet esminė dilema.

Žmogus nėra visagalė būtybė. Jis turi ribotas jėgas. Pradedant ką nors daryti – pats svarbiausias dalykas statomas pradžioje. Jam išeikvojama vertingiausias (energingiausias) laikas ir didžiausios jėgos. Pvz.: taip daroma svarbiuose dalykiniuose susitikimuose – pradedama nuo pačio svarbiausio klausimo. Tas pats ir gyvenime – kam mes skiriame startinį brangiausią laiką, kokia kryptimi šauname strėlę – ten ji ir lekia.

Jei moteris nori turėti LAIMINGĄ ŠEIMYNINĮ gyvenimą – geros praktikos formulė yra seniai išbandyta: reikia 1-am prioritete statyti vyrą, 2-am prioritete vaikus, 3-am prioritete namų jaukumą, buitį.

Jei moteris pirmiausia pasirūpina savo artimiausiais žmonėmis (savo šeima) ir dar po to

ima rūpintis svetimais žmonėmis (verslo klientais, visuomene, valstybe) – nuostabu!

Moterims klausimą reikia taip ir kelti – kas joms pirmoje vietoje gyvenime: artimieji ar svetimi žmonės?

Jei moteris nori karjeros PIRMIAUSIA ir šeimos po to – tai jos asmeninis reikalas.

Tačiau, kad moteris pasiektų laimingą šeimyninį gyvenimą ir pilnavertę karjerą tuo pačiu metu – na gal ir būna kur nors tokių stebuklingų išimčių, bet retai apie tai tenka girdėti.

Jei dar kitais žodžiais kalbant – viskas vyksta mūsų galvose, vidiniuose mūsų minčių dialoguose. Esmė štai kokia: KUR dedame svarbiausius akcentus savo mintyse, apie ką galvojame daugiausiai, kas mums visų svarbiausia gyvenime? Šie nepastebimi akcentų arba prioritetų dėjimai mąstymo metu nulems arba programuos visą mūsų išorinio gyvenimo kokybę ir kryptį.

Taigi, jei vyras, vaikai, namai moteriai stovi ne 1-2-3 vietose, bet 2-3-4 vietose, t.y. po karjeros, kuri  pastatoma pirmoje vietoje – tai šeimos laimę su tokiu modeliu pasiekti bus labai sunku.

Jei moters karjera stovės aukščiau nei jos vyras – santykiai su vyru bus labai sudėtingi ar net neįmanomi.

VIKTORIJA: Gerbiamas psichologijos žinovas ir konsultantas T. J. Girdzijauskas dėsto savo mokymuose moters savimeilę glostančius dalykus. Iš tiesų, niekas nepaneigs, kad kiekviena moteris nori jaustis mylima ir saugi visomis prasmėmis, t.y. tiek emocine, tiek finansine prasme. Kiekviena moteris norėtų gyventi pagal savo įsitikinimus, vertybes. Kiekviena norėtų realizuoti save. Bet ne kiekvienai pavyksta viską sujungti į viena.

TOMAS GIRDZIJAUSKAS:  ilgalaikė žmonijos patirtis šeimos klausimu yra puikiai žinoma iki detalių, tema nuodugniai ištyrinėta. Reikia ją įsisavinti, o ne išradinėti per nauja.

Neliečiame tų moterų, kurios nenori ar negali turėti šeimos ir renkasi karjerą kaip pagrindinį dalyką ar pirmą prioritetą.

Čia eina kalba apie neapsisprendusias moteris, kurios nežino kuriuo keliu eiti.

Yra tokių moterų, kurios vadovaujasi tik savo subjektyviais įsitikinimais, kurios “išradinėja dviratį”, kurios eina klaidų ir bandymų keliu. Jos nesimoko iš amžinų, objektyvių, laiko išbandytų  ir patikrintų gyvenimo formulių bei dėsnių, bet viską bando ant  savo “kailio”. Tai jų asmeninis pasirinkimas ir jį reikia gerbti. Tokius eksperimentus galima ir įmanoma daryti. Visgi lieka klausimas – kokia laiko ir kitų sąnaudų KAINA?

Jos pasirenka karjerą kaip pirmą gyvenimo prioritetą tuo pačiu gyvenimo metu kai “tiksi” geriausias biologinis laikas šeimai kurti. Geriausias laikas šeimai praeina ir jos staiga “pabudusios” bando kurti šeimą. Tada jos supranta žiaurią tiesą – šeimą reikėjo kurti 7-10 metų anksčiau. Tačiau tuo metu jos visą savo laiką skyrė svetimiems žmonėms, vietoj to, kad būtų kūrusios asmeninį gyvenimą.

Darbas-karjera niekur nepabėgs. Visi žmonės turi ką pavalgyti, turi rūbus ir stogą virš galvos. Kam reikšminti dalyką, kuris ir taip savaime reikšmingas ir daromas automatiškai kiekvienos judančios būtybės žemėje? Argi žmogus silpnesnis ir kvailesnis už balandžius ir stirnas? Ar reikia akcentuoti tai, kad žmogus apskritai turiu kvėpuoti, rengtis rūbais, kasdien autis batus? Šiuos dalykus mus verčia daryti gamta – mes to norime ar ne.

Kodėl moterys dažniausiai veržiasi į karjerą? Jos gi nebadauja, taigi ne karo sąlygos! Karjeros moterys siekia visai dėl kitų priežasčių, kurias reikia teisingai sau įsivardinti.

Tačiau geriausias laikas šeimą kurti yra trumpas ir tik vieną kartą gyvenime.

VIKTORIJA: Vis dėlto moteris taip pat turi dirbti ir uždirbti pinigų.

TOMAS GIRDZIJAUSKAS: Nesakoma, kad moteriai draudžiama dirbti arba siekti savo pajamų, o sakoma apie savalaikį asmeninio gyvenimo kūrimą, organizavimą ir valdymą – kokį prioritetą, sureikšminimą, svarbą moteris suteikia “darbui vs. šeimai”? Kur kritinė pastangų masė kreipiama jaunystėje, pačiame moters žydėjime?

  • 80-51% karjera ir 20-49% šeima? ar
  • 80-51% šeima ir 20-49% karjera?

VIKTORIJA: Kad uždirbtų pinigų, neretai turi rinktis ne tai, ką norėtų, o tai, ką naudingiau.

TOMAS GIRDZIJAUSKAS: Koks skirtumas kaip vadinti – norais ar nauda – galutinis recipientas arba naudos gavėjas vis vien tas pat. Tai moteris, o pačioje moteryje galutinį malonumą jaučia arba priima jos širdis (jausmai).

VIKTORIJA: O juk ne visada ir žino, ko norėtų, o dėl baimės, nesaugumo jausmo, net neleidžia sau pasvajoti, pagalvoti, ko ji iš tikro norėtų… Darbo santykiai dažniausiai nebūna idealūs, kartais reikia elgtis ne pagal savo įsitikinimus ir vertybes, ką jau kalbėti apie pačią prigimtį. Iš to nesutapimo kyla vidiniai konfliktai. Idealu, kai moteris dirba širdžiai mėgstamą darbą, bet pakankamai didelė dalis moterų dirba tam, kad parneštų pinigų namo. Ir tai – nebūtinai apie situaciją, kai vyrai nėra pajėgūs visiškai išlaikyti šeimos, nes tuomet šio klausimo turbūt nė kelti nereikėtų. Tiesiog šiandien yra įprasta, kad šeimoje dirba abu ir deda atlyginimus į bendrą biudžetą abu, arba pasiskirto, kas už ką moka ir pan.

Gerbiamas T. Girdzijauskas teigia, kad vyras turėtų visiškai prisiimti atsakomybę už šeimos išlaikymą, bet realybėje vyrai nori, kad jų moterys mažų mažiausiai užsidirbtų bent sau. Kai yra taip, ar galime kalbėti apie tinkamai atliekamas moteriškas pareigas? Juk moteris po 8 darbo valandų per dieną būna lygiai taip pat pavargusi kaip ir vyras. Ypač jeigu tai darbas, kuris neteikia pasitenkinimo.

TOMAS GIRDZIJAUSKAS : Tema apie NEmėgiamą darbą nėra tiesiogiai susijusi su šeimos santykių klausimu, o tai yra kiekvieno žmogaus asmeninis pašaukimo, profesijos arba gyvenimo misijos pasirinkimo reikalas.

VIKTORIJA: Grįžusi moteris po tokios darbo dienos norėtų pailsėti, atsipūsti ir nieko nedaryti, bet ji dar turi suktis virtuvėje, kur stengiasi paskutinius energijos likučius sudėti, kartais su meile, kartais be..

Man tiesiog norisi atsakymo į klausimą.. Ką daryti moteriai, kuri norėtų pasišvęsti šeimai, vaikams, bet to daryti tiesiog negali, nes iš esmės jos vyras ir visuomenė nevertina tų moteriškų neapmokamų darbelių?

TOMAS GIRDZIJAUSKAS : Teisingai statyti prioritetus – taip kaip jau buvo minėta pradžioje.

VIKTORIJA: Sakysite, kad tokia moteris „vyriška“, turėtų pasikeisti jos mąstymas, elgesys, savybės ir pan. ir tada pasikeis pats vyras!

Jis suteiks jai tą trokštamą saugų prieglobstį ir galimybę rinktis?

TOMAS GIRDZIJAUSKAS : Jei moteris mato problemą, ją kelia ir nori ją spręsti – tai tegu pradeda nuo savęs. Analogiškai tas pats su vyru – jei jis mato problemą – turi keistis pats, pradėti nuo savęs.

Šiuo atveju pradedant nuo savęs – pirmiausia pasikeis moteris. Po to pasikeis SANTYKIS su vyru. Būtent tada ir tik tada atsiranda GALIMYBĖS, PRIELAIDOS keistis ir antrajai pusei (t.y. vyrui). Mes negalime tiesiogiai pakeisti kito žmogaus savo AKTYVIAIS veiksmais. Mes net neturime tikėtis, norėti ir bandyti jį pakeisti. Jo mąstymas buvo stipriausiai programuojamas ir fiksuojamas per pirmus 3 vaikystės metus, o dabar žmogus jau suaugęs ir tik pats save gali tobulinti – jeigu turi tam motyvaciją, būtinybę ir žinias.

Tačiau  mes labiausiai galime (pa)keisti, įtakoti patys save. Pozityvaus pokyčio pavyzdys ir tik pavyzdys daro didžiausią auklėjamąjį poveikį kitiems.

VIKTORIJA: Bet juk vyrai turi taip pat savo įsitikinimus. Jeigu vyras matė mamą, kuri plušo tam, kad išlaikytų šeimą, vargu, ar jo įsivaizdavimas taip paprastai pasikeis ir jis leis moteriai būti tiesiog atsipalaidavusiai ir laimingai rūpinantis šeima, nesiimant šeimos maitintojos vaidmens, kuris ją išsunkia ir dėl ko ji nesijaučia pilnai saugi ir laiminga bei moteriška.

TOMAS GIRDZIJAUSKAS : Kokie jūsų įsitikinimai – tokį vyrą ir pritrauksite. Jei vietoj veikimo ir savęs keitimo teisinga linkme abejosite ir dar įgarsinsite šias abejones – tos abejonės stiprės ir stabdys ne tik jus pačią, bet ir vyrą esantį šalia jūsų.

Keiskite save. Tapkite tikra moterimi. Jei jau turite vyrą – jūsų moteriškėjimas yra vienintelis būdas kaip nors vyrą įtakoti. Jei dar vyro neturite – moteriškėkite ir pritraukite atitinkamai vyrišką vyrą.

Jei kyla abejonės ESMINIAIS gyvenimo klausimais (o ne smulkmenose) – geriausia kreiptis į pripažintus, patyrusius, žinančius, išmintingus žmones, ekspertus, specialistus, profesionalus.

Tomas Jonas Girdzijauskas
https://girdzijauskas.wordpress.com/2015/11/02/atsakymas-viktorijai/

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s