Moteris · Skyrybos · Šeima

PAVARGUSI MOTERIS ŠEIMOJE – kelias į santykių griūtį

lIš kartos į kartą moterys paveldėjo įprotį būti darbščiomis, rūpintis visais, kuo gali pasirūpinti, ir, kaip sakoma liaudyje, laikyti ne tik keturis, bet ir penkis namų kampus. Juk ne tik po savo stogu yra reikalų, kuriuos reikia sutvarkyti, žmonių, kuriais reikia pasirūpinti, veiklų, kuriomis reikia užsiimti.
Ne viena moteris pasijunta besisukanti kaip voverė ratelyje – ji ne tik dirba visą darbo dieną, bet dar ir vaikus prižiūri, ir vyru pasirūpina, ir namus tvarko, o parskubėjusi namo po darbo skuba ruošti vakarienę, patikrinti vaikų namų darbus, palaistyti gėles, pamaitinti katę ar šunį ir t. t.

Darbštuole mergele žavimasi toje lietuvių tautosakos dalyje, kuri mums labiausiai pažįstama. Mergaitė joje nuo mažų dienų tampa mamos pagalbininke ūkyje, o į vyro namus vežama kaip šaunuolė, kuri visus darbus nudirba.

Dainose tai skamba labai romantiškai, o realybėje darbštuolės istorija dažniausiai būna ne tokia ir žavinga.

Pervargusi moteris dažnai tampa ne vienų santykių žlugimo priežastimi. Juk bet kuris pervargęs žmogus tampa irzlus, su juo sunkiau susikalbėti, jis priekabesnis, nepakantesnis. Puiku, jei su tokiu žmogumi susitinkate tik kartkartėmis maloniai praleisti laiką, pasidalyti naujienomis ir t. . Tačiau jei kas nors paklaustų, ar norėtumėte su juo gyventi, vargu ar apsidžiaugtumėte tokia perspektyva.

Pora – tai du žmonės, gyvenantys po vienu stogu. Užsikrovusi darbais ir pervargusi moteris tampa tokia pat nemalonia vyrui, kiek nemalonus yra pervargęs žmogus pažįstamųjų rate, jei su juo tenka praleisti daugiau laiko. Dalis tokių moterų pačios išsigąsta, atkreipdamos dėmesį bent jau į savo elgesį su vaikais, tačiau padaryti jos irgi nieko negali.

Nenuostabu, išsekus psichiniams bei emociniams resursams nebelieka energijos kantrybei, supratingumui, atidumui, mažėja koncentracija, nėra noro iš tikro įsigilinti į situaciją, žmogus vadovaujasi emocijomis, o ne sveiku mąstymu. Viskas, ko nori pervargusi moteris, – tai pailsėti.

Ironiška, tačiau daug darbuose užsisukusių moterų neskuba to daryti ir toliau sukiojasi po kambarius ieškodama veiklos. Pervargimas didėja, kartu didėja irzlumas, kaupiasi sunkios emocijos ir viso to atpirkimo ožiais tampa tie, kas pasitaiko po kojomis, – vyras arba vaikai.

Energijos trūkumas skatina kelti konfliktus. Rusų psichologas ir psichoterapiautas Aleksandras Svijašas savo knygose aprašo mechanizmą, kuris skatina išsekusį žmogų, mūsų atveju, persidirbusią moterį, kelti namie skandalus lygioje vietoje.

Vyro emocijų proveržis suteikia bent šiek tiek energijos moteriai, kuri, deja, nežinodama kokiame rate užsisuko, toliau švaisto ir taip prastos kokybės energiją kitiems darbams.
Kito žmogaus emocijų proveržis išsiskiria kaip energija, kuria galima pasinaudoti. Žinoma, ta energija yra sunki, neigiama, tačiau pavargusiam žmogui, kuriam nuolat trūksta energijos, ir toks šaltinis yra geriau negu nieko.

Tad išsekusi nuo darbų moteris gali nesąmoningai ieškoti priekabių bei būdų išvesti vyrą iš pusiausvyros ir paskatinti jį išlieti emocijas.

Yra ir daugiau pervargimo pasekmių, tačiau aišku viena – į gerą gyvenimą tai neveda. Ką daryti toms, kurios nori palengvinti tiek savo, tiek poros situaciją?

Pradėkite stebėti save ir atkreipkite dėmesį, kokie darbai yra nebūtini. Darbus moterys užsikrauna pačios sau, nebent pasirenka labai reiklų vyrą, kuris vien dėl tokios savybės nėra tinkamas santykiams. Daugeliu atvejų, visgi darbai, kuriuos „reikia“ atlikti, reikalingi tik pačiai moteriai.

Niekam kitam šeimoje netrukdo tiek dieną kitą neplauti indai, tiek nesiurbti kambariai, tiek dulkės ant lentynų. Susidėkite prioritetus, kas jums yra svarbiau: jūsų gera savijauta, kantrybė bendraujant su vyru ir vaikais ar, tarkime, idealiai švarūs namai?

Atkreipkite dėmesį, KODĖL DAROTE TAI, KĄ DAROTE. Kas iš tikro skatina užsikrauti nesibaigiančiais darbais? Priežasčių gali būti daug:

1. Esate taip užsisukusi darbuose, kad nebegalite ir nebežinote, kaip sustoti. Ramus poilsis pradeda kelti stresą, jaučiate diskomfortą ir skubate vėl užsiimti darbais, kad to nejaustumėte. Tokiu atveju verta paieškoti, kas padėtų jums nurimti. Galite palankyti meditacijų grupes, relaksacinę jogą ar pasimokiusi šito užsiimti namie.

Skirkite laiko pagalvoti, kokia veikla jums teikia malonumą. Malonumą teikianti veikla pakrauna energijos, kuomet visi darbai, kuriuos „reikia“ atlikti, sekina. Jei esate aktyvi ir norite kuo nors užsiimti, užsiimkite tuo, kas jums malonu, ir padėkite į šalį visus darbus, kurie nėra būtini išgyvenimui.

2. Per gyvenimą prikaupėte didelį kiekį neigiamų emocijų ir įsisukdama į darbus bėgate nuo jų.

3. Baiminatės, kad jei nieko nedarysite, visas gyvenimas pradės griūti. Ir ne tik jūsų, bet ir šeimos bei artimųjų. Daug moterų jaučiasi tarsi mitiniai vėžliai, ant kurių šarvų laikosi pasaulis.

Joms atrodo, kad jei jos prisipils karštą vonią su aromatiniais aliejais ir pusvalandį pasimėgaus teikiamu malonumu, pasaulis, vaizdžiai tariant, liausis suktis. Šitą įsitikinimą nėra taip paprasta „išmesti“ iš galvos, tam pirmiausia reikia pradėti žengti drąsius žingsnius ir stebėti, kaip yra iš tikrųjų.

Pabandykite vis daugiau darbų bei rūpesčių nusiimti nuo savo pečių ir matysite, ar tikrai esate tas mitinis vėžlys. Daugeliu atveju, jei jūsų priežiūroje nėra neįgalaus žmogaus, tiek šeima, tiek artimieji ras būdų, kaip pasirūpinti patys savimi be jūsų pagalbos.

4. Įsivaizduojate, kad jei darysite mažiau, jus mažiau ir mylės. Tai yra paslėpta moteriško egoizmo forma, pasireškianti kaip noras visiems tarnauti. Iš tikrųjų tai noras užsitarnauti meilę, dėmesį ir rūpestį tariamai nesavanaudišku tarnavimu.

Jei esate aktyvi ir norite kuo nors užsiimti, užsiimkite tuo, kas jums malonu, ir padėkite į šalį visus darbus, kurie nėra būtini išgyvenimui.
Visiems tarnaujanti moteris slapta tikisi atlygio ir jo negavusi bei pervargusi nuo rūpesčių pradeda kaupti nepasitenkinimą vyru ir artimaisiais. Jos tarnystės, daugeliu atveju, niekas neprašo arba naudojasi galvodami, kad moteriai tai teikia malonumą.

Jei pastebite, kad elgiatės būtent taip, pradėkite nuo pripažinimo sau, kad jūsų tarnavimas nėra visiškai altruistinis.

Po truputį mokykitės nedaryti to, ko nenorite daryti, ir atsigręžkite į savo pačios poreikius. Ką norėjote „užsitarnauti“? Ko jums trūksta iš santykių bei ką darėte tokio, ko iš tikro tikitės iš kitų? Įvardykite savo poreikius ir išsakykite juos vyrui bei artimiems žmonėms.

5. Esate nepatenkina santykiais ir bėgate į darbus, kad atitrūktumėte nuo problemų šeimoje. Tai dažniau vyriška taktika, tačiau moterys ją taip pat sėkmingai taiko. Jei poros santykiai kliba, moteris nežino, kaip juos tvarkyti, jaučiasi bejėgė, ji gali užsisukti darbuose, kad kuo mažiau laiko praleistų namuose arba būdama namuose turėtų priežasčių nebendrauti su vyru.

6. Siekiate kažką įrodyti sau, tėvams, vyrui, aplinkiniams.

7. Norite daug turėti, daug pasiekti, būti kažkuo ypatinga, svarbi ir koncentruojatės tik į šiuos tikslus, nekreipdama dėmesio, kiek jums tai kainuoja.

Stebėkite savo elgesio modelius ir rezultatus, kuriuos turite gyvenime. Ar jie jus tenkina? Ar esate visapusiškai patenkinta tuo, kaip gyvenate? Jei ne, tuomet tų pačių elgesio modelių kartojimas duos tuos pačius, netenkinančius rezultatus.

Daug persidirbančių moterų yra susitelkusios į išorę ir nemoka atsisukti į save. Tačiau tik atsigręžusios į save, savo poreikius, emocijas, vidinį pasaulį, galite rasti persidirbimo priežastis ir susikurti naują, malonesnį, ramesnį gyvenimo būdą.

Persidirbimas yra mūsų amžiaus rykštė. Kuomet vyras, grįžęs namo, dar sugeba įsijungti televizorių ir „atsijungti“ tuščiai naršydamas kanalus arba savaitgaliui išvažiuoja į žvejybą, moteris dažnai lieka suktis namuose, besirūpindama buitimi ir nenustygdama vietoje.

Vien tik visa darbo diena gali būti daugiau nei pakankama priežastis, kad moteris nuvargtų, o jos emociniai bei psichiniai resursai išsisunktų. Nuolatinėje streso būsenoje gyvenanti moteris skatina trauktis nuo jos vyrą ir tokią emocinę būseną perduoda vaikams, kurie kopijuoja jos būsenas bei elgesio modelius.

Ištrūkti iš užburto rato galima, reikia tik noro, laiko ir būti atvirai idėjoms, kurios gali neatitikti standartinio, nusistovėjusio požiūrio į gyvenimą, santykius ir pačią save.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s